Podsumowanie pikniku „Folkowo nad Wkrą”
18 czerwca 2016 roku w Pomiechówku przy ul. Nasielskiej 3, na parkingu przy Centrum Integracji Społecznej, odbył się piknik „Folkowo nad Wkrą” zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórcza Dolina. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Pomiechówek, pan Dariusz Bielecki, a głównym partnerem i współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury.
Impreza o charakterze edukacyjno-rozrywkowym obfitowała w wiele, różnorodnych atrakcji, w tym tych nawiązujących do, przypadającej w bieżącym roku, 1050 rocznicy chrztu Polski.
O godzinie 17:00, tuż po oficjalnym rozpoczęciu, wręczono pamiątkowe medale uczestnikom ultramaratonu rowerowego o dystansie 1050 km, który wystartował 3 dni wczesniej. Maraton zorganizowała Fundacja Randonneurs Polska. Morderczy dystans ukończyło 13 spośród 15 śmiałków, w tym dwóch gości ze Słowenii.
Występy muzyczne, które stanowiły główną część programu, rozpoczęły podopieczne pani Anny Machnowskiej – instruktorki lokalnego domu kultury, które wykonały kurpiowskie pieśni ludowe, a zaraz po nich zaprezentowała się uczennica pomiechowskiego gimnazjum. Dla wszystkich dziewcząt był to pierwszy kontakt ze sceną. Po występach debiutantek przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „1050 lat chrześcijaństwa w Polsce”. Spośród 53 zgłoszonych prac, jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Wyniki konkursu i wystawę wszystkich prac można obejrzeć na naszej stronie internetowej. Oprócz wójta gminy Pomiechówek patronat nad konkursem objęło Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków, które urozmaiciło piknik wystawą malarstwa, natomiast partnerem konkursu, oprócz Gminnego Ośrodka Kultury w Pomiechówku, było Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, dzięki któremu nagrodzone prace zostały pokazane na zbiorowej wystawie członków WSP w dniach 18-30 lipca 2016 roku, w namiocie na dziedzińcu Muzeum.
Następnym punktem programu był występ warszawskiego zespołu „ Z dala od Zgiełku”, który, w pięcioosobowym składzie, zaprezentował repertuar nawiązujący do muzyki folkowej i turystycznej. Publiczność z uznaniem przyjęła występ, po którym odbył się quiz historyczny, oczywiście nawiązujący do początków państwa Polskiego. Uczestnicy pikniku z powodzeniem odpowiadali na pytania otrzymując nagrody.
Gwiazdą wieczoru była Kapela Jazgodki, która przeniosła publiczność w prawdziwie folkowe klimaty. Popłynęły ciekawe, etniczne dźwięki jakich w Pomiechówku jeszcze nie słyszano. Zespół, który wystąpił w czteroosobowym składzie, zaprezentował między innymi repertuar ze swojej płyty „W międzyczasie”. Po ostatnim koncercie chętni przenieśli się na wspólne ognisko pod wiatę koło parku linowego. Były pieczone kiełbaski i wspólne śpiewy przy ognisku. Biesiada zakończyła się około godziny 23.00.
Warto nadmienić, że imprezie towarzyszyły różne atrakcje, z których chętnie korzystali odwiedzający piknik mieszkańcy. Oprócz wspomnianej już wystawy malarstwa Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, pokazane zostały prace nagrodzone w konkursie plastycznym. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty dziergania przygotowane przez Klub Mam Pomponik i panią Annę Lipkę-Sasin, które zostały zorganizowane z okazji, przypadającego dokładnie w tym dniu, Światowego Dnia Dziergania na świeżym powietrzu. Bibułowe zajęcia dla dzieci poprowadziła pani Agnieszka Jachym z Warszawy. Ponieważ dzieci uwielbiają twórczo spędzać czas, chętnych nie brakowało. Odwiedzający piknik mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy makiecie z postacią Mieszka I ufundowanej przez Kreatywną Dolinę Wkry. Niestrudzeni harcerze z pomiechowskich drużyn, pod przewodnictwem pani Moniki Składanek, zorganizowali kiermasz ciast oraz pomogli przeprowadzić degustacji pierogów, gołąbków i chłodnika przygotowanych na piknik przez Pierogarnię Manufaktura z Pomiechówka.
Impreza była odskocznią od codziennych obowiązków i zaproponowała nową formę spędzenia letniego wieczoru przy dźwiękach fokowej muzyki. Wszystkim uczestnikom pikniku i tym, którzy go przygotowali, składamy serdeczne podziękowania.