Pomiechowska Biblioteka Historii Mówionej

Marzec 2023

Wiosną 2023 roku zrodził się pomysł, aby nagrywać wywiady z mieszkańcami gminy. Wstępnie nazwaliśmy ten projekt „Archiwum mówione”. Archiwum mówione to projekt, którego celem miało być gromadzenie informacji przekazywanych ustnie przez mieszkańców i sympatyków naszej gminy. Członkowie Stowarzyszenia Twórcza Dolina mieli spotykać się z osobami, głównie w podeszłym wieku, które pamiętają jeszcze wiele ciekawych faktów z historii okolicy i nagrywać rozmowy z chętnymi osobami. Gromadzone w ten sposób nagrania utworzą archiwum mówione związane z nasza gminą. Nagrania będą podzielone tematycznie i zostanie przeprowadzona subskrypcja nagrań na tekst, co ułatwi użycie zawartych tam informacji w materiałach przygotowywanych przez Stowarzyszenie. Pierwsze nagrania odbyły się w marcu 2023 roku.

Styczeń 2024

Podejmujemy kolejne próby nagrań. Rodzi się pomysł, aby stworzyć własny system, własną bazę do gromadzenia nagrań i robienia ich subskrypcji.

Lipiec 2024

Korzystając z możliwości pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy, wspólnie z Biblioteką Publiczną Gminy Pomiechówek składamy projekt dotyczący dofinansowania działań umożliwiających stworzenie archiwum mówionego. Projekt zostaje nazwany „Pomiechowska Biblioteka Historii Mówionej – początek”. We wrześniu 2024 roku przychodzi informacja, że projekt otrzymał dofinansowanie i będzie realizowany.

15 października 2024 roku jako partner projektu, którego liderem jest Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek, oficjalnie rozpoczęliśmy  projekt „Pomiechowska Biblioteka Historii Mówionej – początek”, który dzięki środkom z KPO i wkładowi finansowemu ze środków gminy Pomiechówek będzie realizowany. Mamy zaszczyt i przyjemność być partnerem tego niezwykle ważnego projektu i naszą rolą jest przede wszystkim przeprowadzanie wywiadów z chętnymi mieszkańcami gminy i wszystkimi, którzy mają do opowiedzenia historię związaną z naszą gminą. Podczas spotkania inaugurującego projekt, przedstawiciele zarządu Twórczej Doliny podpisali umowę o partnerstwie z Biblioteką Publiczną Gminy Pomiechówek. W czasie spotkania odbyło się szkolenie dla wolontariuszy, którzy będą przeprowadzać wywiady. Poprowadziła go pani Adriana Kapała z Centrum Archiwistyki Społecznej.

Listopad 2024

W ramach projektu „Pomiechowska Biblioteka Historii Mówionej – poczatek”, którego liderem jest Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek, a którego Twórcza Dolina jest partnerem, odbyło się szkolenie dla wolontariuszy przeprowadzających wywiady. Szkolenie niezwykle ciekawie poprowadził dr Dominik Czapigo, człowiek z niesamowitym doświadczeniem w tego typu praktykach. 3 godziny spotkania minęły wszystkim nie wiadomo kiedy, jak na dobrym seansie w kinie. Dziękujemy zespołowi Biblioteki i Pani Dyrektor Katarzynie Urbaś za zorganizowanie tego ważnego spotkania, podczas którego mogliśmy poznać tajniki pracy archiwisty.

Grudzień 2024

W sobotę 28 grudnia z udziałem członków Stowarzyszenia Twórcza Dolina odbyło się zakończenie projektu, dzieki któremu powstał system tworzący cyfrową PBHM. W partnerstwie z Biblioteką Publiczną Gminy Pomiechówek, która jest liderem projektu i wykonała ogromną pracę przy koordynacji działań, stworzyliśmy i mamy nadzieję nadal tworzyć unikalne archiwum nagrań wywiadów z naszymi mieszkańcami.

Podczas spotkania podsumowującego projekt „Pomiechowska Biblioteka Historii Mówionej – początek” uruchomiony został system internetowy projektu, zbudowany m. in. przy użyciu sztucznej inteligencji. System dostępny jest też w wersji dla urządzeń mobilnych.
Gośćmi byli Ci, którym bliska jest historia gminy Pomiechówek i projekt PBHM: przedstawiciele władz samorządu Gmina Pomiechówek i powiatu oraz przede wszystkim osoby, które udzieliły wywiadów i wolontariusze nagrywający rozmowy z lokalnymi świadkami historii. 
Był to dobry moment na podsumowanie dwóch i pół miesiąca intensywnej pracy oraz podziękowania dla osób zaangażowanych w projekt PBHM.
Co wydarzyło się do tej pory?
o 29 utrwalonych rozmów i ich transkrypcja = 30 godzin nagrań
o 12 zaangażowanych wolontariuszy
o współpraca ze Stowarzyszeniem Twórcza Dolina
o 2 warsztaty edukacyjne dla wolontariuszy ze specjalistami od historii mówionej
o osiągnięte efekty ekologiczne:
– montaż świetlówek i czujników ruchu w części pomieszczeń bibliotecznych,
– zakup i montaż zbiornika na deszczówkę do Biblioteki
o 2 spotkania kulturalne (otwierające i podsumowujące projekt)
o zakup sprzętów elektronicznych na potrzeby projektu (komputer i rejestratory dźwięku)
o film promujący projekt 
o stworzenie i udostępnienie internetowego systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję.
Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU.
Mimo, że finansowanie z UE kończy się wraz z grudniem, to nie jest to koniec Pomiechowskiej Biblioteki Historii Mówionej.
To jest dobry początek! Mamy już narzędzia i wiedzę.
 
Zapraszamy na stronę
 

Członkowie Twórczej Doliny, którzy w ramach wolontariatu nagrali dotychczas wywiady:
Danuta Bolek
Ewa Mróz
Krystyna Baran
Piotr Bolek
Maria Łyszkowska
Piotr Bolek
Andrzej Szczęsny
Andrzej Lenart
Katarzyna Urbaś
Teresa Boszko

Dodatkowo nagrań dokonali wolontariusze:
Marek Brański
Rafał Szczurowski
Aleksandra Szczurowska

Relacja zdjęciowa z wydarzenia